Садівник-городник > Дерева і чагарники > Вирощування агрусу: як садити, який сорт обрати, догляд

Вирощування агрусу: як садити, який сорт обрати, догляд

агрус крижовнік посадка та догляд

Вирощування агрусу (ще кажуть "крижовнік") на території України відоме з 11 століття. А популярність чагарнику в Європі призвела до створення нових сортів.

При спробі замінити староруські сорти на початку 20 століття разом з новими сортами було завезено і захворювання сферотека. Надалі селекція була спрямована на виведення стійких до нього сортів та гібридів агрусу, а так само на поліпшення кількох інших характеристик.


Який агрус (крижовнік) посадити в саду, популярні сорти

Селекціонери України, Росії та Європи останні роки працювали над такими якостями:

 • смак ягід і їх розмір
 • виведення безколючкових або малошипних сортів
 • стійкість до хвороб
 • морозостійкість
 • врожайність

Одночасно з цим приділялася увага часу дозрівання. Як результат роботи, з'явилася безліч нових сортів і гібридів крижовніку, що відрізняються ще й часом збирання врожаю:

 • раннього терміну дозрівання, збір врожаю до 10 липня
 • середнього, збір ягід до 20 липня
 • пізнього, збір ягід після 20 липня

коли садити агрус

Вибираючи агрус для свого саду, як правило віддають перевагу великоплідним морозостійким сортам, з високим вмістом цукру в ягодах. Крім того, більшість звертаює увагу на колір самих ягід, вони бувають:

 • білі
 • зелені
 • червоні
 • жовті

У п'ятірку найбільш поширених солодких сортів крижовніку на сьогодні можна віднести наступні:

 • Роднік (Джерело), один з найперших по терміну дозрівання ягід. Великоплідний агрус з вагою ягід до 8 г, зелено-жовтого кольору. Завдяки високому вмісту цукру ідеальний варіант для приготування компотів, варення. Шипуватість пагонів — середня, морозостійкість відмінна. З одного куща можна зібрати до 4-5 кг ягоди.
 • Білі ночі, ранній аґрус, з ягодами вагою до 7 г, шипи середньої довжини, розташовані по всьому пагону, врожайність до 6 кг з одного куща. Дуже стійкий до типових хвороб агрусу.
 • Чепурний (нарядний), середньостиглий сорт з ягодами кольору темної вишні, вагою 5 г, урожайністю 4 - 5 кг з куща, шипи має тільки внизу кожного втечі.
 • Ніжний — повністю безколючковий сорт, пізнього строку дозрівання, ягоди зеленого кольору, середньою вагою 4-5 грам, солодкі. з одного куща дає до 6 кілограм ягід.
 • Лада, сорт пізнього дозрівання, з червоними ягодами вагою до 10 грам, врожайністю до 5 кг з куща, пагони із середньою шипуваті.

агрус крижовнік висадка в грунт

В останні роки з'явилося багато великоплідних сортів з ягодою вагою до 18 грам: "Лимонний велетенський", "Зелений пляшковий".

Досвідчені садівники, які вже мають кілька сортів, прагнуть до новинок, початківцям же краще вибирати перевірені часом сорти. Але щоб агрус проявив всі якості, закладені селекціонерами, важливо правильно посадити його.

Де посадити агрус і в який грунт?

При виборі ділянки під агрус важливо враховувати, що ця культура хоч і морозостійка, але сильно боїться впливу зимових та літніх вітрів. Ягоди в цьому випадку подрібнюються, кущ розвивається повільно, може відбутися загибель рослини.

Тому краще садити на захищеній від вітру ділянці, або штучно створити вітрозахист на холодну пору року. Природним захистом від вітру можуть стати більш високорослі садові насадження або ж будови на ділянці. Якщо є можливість, то посадіть цю культуру під захистом стіни будинку, паркану. Крім того, в районах із сніговими зимами благополучній зимівлі культури сприяє раннє укриття сніговим покривом.

де посадити агрус

По рельєфу краще віддати перевагу невеликому схилу, уникати низьких, вологих місць. Освітленість сонцем гарна, не менше 8 годин за світловий літній день, але можливий гарний розвиток і в півтіні.

Агрус добре росте як на чорноземних, так і на суглинних грунтах, непогано почувається на кислих. Важливе значення має підготовка грунту перед посадкою.

Підготовка обраного місця

Так як багато сортів здатні давати врожай протягом 10-20 років на одному місці без зниження врожайності, то треба відповідально підійти до підготовки грунту.

Насамперед ретельно очистити ділянку від сторонніх коренів і кореневищ. Видалити бур'яни, особливо пирій. Хоча це справа нелегка. Протягом літа доведеться не менше трьох разів перекопувати і вибирати всі дрібні і великі його кореневища. У важких випадках, двічі за сезон, з інтервалом в 10 днів, внести гербіцид проти злакових бур'янів: трихлорацетат натрію. Розраховувати, що останнє внесення повинно бути за три місяці до посадки. Отже, якщо садимо восени, наприкінці вересня, то обробку гербіцидами закінчити треба до кінця липня.

Внести органічні і мінеральні добрива, в розрахунку на один кущ агрусу:

 • азотні 300-400 г
 • калійні 300 г
 • фосфорні 400-500 г
 • золу або вапняку 300-400 г
 • органічний компост 10-15 кг

Мінеральну складову можна заздалегідь додати в готовий компост, такої суміші треба внести 15-16 кг у розрахунку на площу посадки одного куща, приблизно на 1,5 кв.м. Після внесення добрива ділянку перекопують, глибина перекопування — на штик лопати.

Коли садити: навесні або восени?

який грунт потрібен під агрус

У районах, де зими малосніжні, а вітри сильні, садити агрус краще навесні. Там, де зими снігові або більш м'які, аґрус краще посадити восени. Для осінньої посадки приблизно в середині вересня готуємо посадочні ями на заздалегідь вибраних і підготовлених землях.

Копаючи яму, постарайтеся верхній родючий шар розмістити окремо від нижнього. Середній розмір ями під одно-дворічний саджанець — 40 см на 40 см, якщо кущ більш старшого віку, то необхідно орієнтуватися на розмір кореневої системи і викопати яму розміром 60 см на 60 см.

Відстань між ямами — 1,5 м. Посадкова яма повинна бути готова за два-три тижні до посадки.

Краще вибирати саджанець з добре розвиненими кореневими паростками, якщо ж вони занадто довгі і тонкі, їх необхідно купірувати приблизно на 1/3 частину. Обрізку кореня призвести чистим садовим секатором. Встановити саджанець можна строго вертикально або з нахилом, майже "лежачи", засипати яму ґрунтом, дотримуючись зворотної черговості. Ущільнити грунт навколо саджанця. Слабкі пагони видаляються відразу, а здорові вкорочують після опадання листя.

Весняну посадку краще здійснювати до появи листя. Як правило, це роблять з середини квітня до середини травня, якщо саджанець продається в контейнері, із закритою кореневою системою, можна і пізніше. Після посадки саджанця добре пролити і замульчувати грунт навколо нього.

агрус догляд восени та узимку

Після цього садовим секатором видаляють підсохлі і пошкоджені частини пагонів. Здорові паростки обрізати на 1/3, залишивши на кожному до 5 добре сформованих нирок.

При виборі посадкового матеріалу звертайте увагу на:

 • стан кореневої системи, добре розвинені коріння повинні бути 15-20 см довжиною
 • наземну частину, з висотою пагонів 30-40 см і кількістю їх від 3 до 5
 • вік, оптимально 2 роки, але можна і до 4 років

У перші роки кущ агрусу зростає і формується досить повільно, стійке плодоношення починається на 3-5 рік.

Сезонний догляд

З настанням осені кущ готують до зимівлі наступним чином:

 • в суху осінь пролити кущ відром води в середині вересня
 • прибрати все опале листя, залишки бур'янів
 • обробити фунгіцидами
 • до середини жовтня закінчити обрізку куща, залишивши до 5-7 найміцніших пагонів
 • на прикореневу зону додати грунту, компосту
 • протягом зими стежити, щоб агрус був гарно прикритий снігом.

Навесні обрізаються підмерзлі частини, проводиться підгодівля та обробка від шкідників і хвороб. Аґрус не дарма вважають улюбленою культурою українських садівників, при правильному догляді він витримує суворі зими та посушливий літній період, радуючи рясним врожаєм.

Відео-інструкція з правильного вирощування агрусу:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Вирощування агрусу: як садити, який сорт обрати, догляд: Один коментар

 1. Марічка on коментує:

  Придбала пару кущиків агрусу, дякую за корисні рекомендації щодо вирощування, посадки та догляду. Дуже просто виявляється )

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *