Садівник-городник > Дерева і чагарники > Слива розчепірена — дивовижна окраса ландшафту

Слива розчепірена — дивовижна окраса ландшафту

слива розчепірена

Слива розчепірена — одна з дуже поширених ландшафтних рослин, котра повсюдно використовується для прикраси міських парків, присадибних ділянок. Рослина високо цінується за її декоративні властивості, але досвідчені садівники також відзначають ряд недоліків культури, основним з яких визнана недостатня її стійкість до холоду та шкідників.


Зовнішні особливості

Дивовижною прикрасою будь-якого зеленого насадження може стати алича або слива розчепірена. Таку неказисту назву з успіхом компенсують її іншими назвами, якими її любовно наділили садівники: наприклад, вишнєслива. Це тому що соковиті плоди дуже схожі з вишнями, а розчепірена, бо це обумовлено особливостями росту її гілок.

розчепірена слива

Її темно-червоне і пурпурне листя асоціюється з легендарною японською сакурою, оспіваною на весь світ в таємничих хокку. Саме такий екзотичний колір і оригінальний вигляд крони всіх відтінків лілового кольору дуже розширює спектр використання сливи розчепіреної: від плодоносних садів південних регіонів і сільськогосподарських угідь середньої смуги до ландшафтного дизайну урбаністичних пейзажів.

Крона чагарнику зростає широко і звужується догори. Цегляно-червоні або пурпурні колючі пагони навесні прикрашаються білими квітками, які розпускаються раніше, ніж з'являється листя на гілках. Незважаючи на особливу любов до цієї барвистої культурі, багато садівників, селекціонерів і ландшафтних дизайнерів відзначають недостатню зимостійкість дерева, що є великим недоліком при вирощуванні дерева.

Місця розповсюдження

Це дуже незвичайне  барвисте дерево (чагарник), характерне для південних садів Євразії. Сливу розчепірену всіх видів можна зустріти в зелених насадженнях Криму, Кавказу, Малої Азії і навіть Сибіру. Саме під ласкавим південним сонцем алича розпускається пишним цвітом і радує соковитими плодами в достатку. У середній смузі Росії слива іноді підмерзає, тому часом потребує додаткового догляду, про що піде далі.

Умови зростання

Зростає алича швидко протягом 15 років, після чого зростання гілок припиняється і основним етапом життєвого циклу стає плодоношення.

Дерева та чагарники сливи розчепіреної досить добре переносять засуху і суховії, характерні для степових районів. Вельми комфортно виростають сливи в м'якому глинистому ґрунті, хоча це не має принципового значення для гарного плодоносіння дерева.

Всі види сливи розчепіреної добре переносять міські умови з їх загазованістю і підвищеною температурою повітря через автомобільні доріги.
Алича дуже цінна для озеленення парків і садів мегаполісів, бо починає зацвітати ранньою весною, коли крона прикрашається рясним пишним цвітом. Тому дизайнери охоче вирощують молоді пагони в теплицях і висаджують у ґрунт у загальних ландшафтних композиціях.

Дуже мальовничо виглядають чагарники сливи в якості оздоблення міських парків, кам'яних садів і озеленених газонів. Також всі види сливи розчепіреної завдяки її неповторній красі і особливостям росту гілок широко використовуються для висаджування в якості солітерів — рослин, які гарно виглядають, коли поодиноко ростуть на газоні. Слива розчепірена, зростаюча далеко від основного комплексу озеленення, зберігає свою струнку форму і неповторний вигляд, надаючи вдалого і м'якого акценту всьому ландшафту. Саме тому сливу розчепірену можна спокійно визнати квітучої душею саду або парку.

Серед основних небезпек, що підстерігають садівників на шляху до пишного сливового саду — шкідники листоїд, п'ядун, класична тля, шовкопряд монашка, щитівка, а також хвороби: дирчаста і чорна плямистості.

Корисні властивості в народній медицині

алича червонолистяна

Окрім задоволення від солодких соковитих плодів, алича приносить багато користі здоров'ю людини, тому що багата лимонною кислотою і пектином. Для відварів і настоянок народними цілителями і простими пересічними громадянами використовуються:

  • Свіжі та сушені плоди аличі — для поліпшення роботи шлунково-кишкового тракту
  • Квіти — для лікування захворювань печінки та нирок
  • Гілочки — для оздоровлення шлунка, виведення токсичних речовин і загальної тонізації організму

Особливо корисні відвари зі сливою розчепіреної в поєднанні з свіжовичавленим лимонним соком і настоянкою шипшини. Серед протипоказань - підвищена кислотність, гастрит і виразкова хвороба шлунка.

Правила посадки та догляду

Висаджувати сливу краще в місцях на відкритому сонці. Пагони не варто заливати так, щоб вода застоювалася. Для швидкого зростання в грунт з дернової землі, перегною і піску додають вапно або доломітове борошно. Допускається дренажний шар з 10 см щебеню. Після першого поливу грунт осідає, коренева шийка обов'язково повинна залишитися на рівні землі.
Підгодовують деревця ранньою весною, іноді додатково ранньої осені. У підгодівлю входять коров'як, сечовина, аміачна селітра.

Алича непогано переносить нетривалу посуху, але регулярний полив необхідний з розрахунку 1 відро води на 1 кв метр крони. Обрізання сухих гілок роблять взимку і ранньою весною до розпускання бруньок. Живі огорожі обрізають навесні і в кінці літа 4-5 разів на сезон.

Пишного цвітіння вашому саду і соковитих плодів на вашому столі!

Пізнавальне відео про розчепірену сливу:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Слива розчепірена — дивовижна окраса ландшафту: 3 коментарі

  1. Дуже гарний сайт у Вас). Дивно, що рiдною мовою, не зустрiчала такого ще. Бажаю успiху та багато-багато читачiв).

  2. Садівник on коментує:

    Красно дякую, Ірино! Сподіваюся, що насправді цей сайт принесе користь україномовним читачам :)

  3. Перший раз я на Вашому сайті. Дуже корисна інформація.
    Не знала, що слива така корисна. Я її не дуже люблю. Буду влітку більше споживати. Бо ми з неї лише настоянку робили. Такий собі "шмурдячок". :)

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *