Садівник-городник > Дерева і чагарники > Обрізка винограду: формування куща восени, весною, влітку

Обрізка винограду: формування куща восени, весною, влітку

обрізка винограду

Порада всім, хто в нинішньому році буде висаджувати саджанці винограду і стурбований питаннями правильної форміровки куща.

Ми вирощуємо виноград на двоплощинній шпалері, так як це, на наш погляд, найбільш доцільно. А тому це опис про формування дорослого куща з молодого саджанця передбачає саме цю опору.


Обрізка винограду у перший рік вирощування

На початку серпня нинішнього року треба буде прищипнуть верхівку на зелених пагонах з тим, щоб припинити зростання і стимулювати процес визрівання лози.
Протягом сезону саджанець слід поливати один раз на два тижні, погодившись з погодою. У другій половині липня можна починати фосфорно-калійні підгодівлі: це поліпшить визрівання лози.

обрізка винограду у перший рік вирощування

У жовтні нинішнього року потрібно буде провести обрізку винограду:

 1. Якщо виріс один пагін, то знизу залишаються 4-5 нирок (п'ята для підстраховки), решта обрізаються.
 2. Якщо утворилося два пагони, то знизу залишаються по дві-три бруньки на кожному (третя для підстраховки).
 3. Через два тижні після обрізки молодий кущ ховається в зиму. За цей час місце зрізу підсохне.

Обрізка винограду на другий рік вирощування

Тепер у нас завдання: виростити чотири потужні пагони. У зв'язку з цим на кущі, де залишалися п'ять нирок (якщо вони все рушили в зростання), обламують п'яту - верхню поідстраховочну. Точно так само чинимо з саджанцем, де на пагонах оставлялось по три бруньки. В результаті ми отримаємо молодий дворічний саджанець винограду з чотирма сторонами, що розвиваються пагонами.

обрізка винограду восени

Опезації при обрізці винограду:

 1. Над землею залишаться чотири ніжних молодих пагони, що ростуть вгору. Наше завдання — направити їх похило.
 2. За умови, що вже стоять опори і натягнутий дріт, поступаємо таким чином.
  Перший нижній дріт на шпалері повинен бути на висоті 40-50 см від землі. Далі чотири дроту діаметром 6-8 мм і довжиною приблизно 1,3-1,4 м одним кінцем встромляємо похило в землю у центру куща на глибину 10-15 см, намагаючись не пошкодити коріння винограду. Верхній же кінець дротів жорстко прив'язуємо до нижньої шпалері.
 3. У підсумку дроти нахилені по відношенню до землі під кутом 30-40 градусів, два з них знаходяться на лівій стороні шпалери, а два - на правій. Цими дротами ми визначаємо напрямок майбутніх рукавів.
  Застосовувати арматуру замість дроту не радимо, тому що її ребристою поверхнею перетираються молоді пагони.
 4. У міру зростання останніх їх слід підв'язувати до похилих дротів, по одному на кожен. Коли вони переростуть довжину дроту, їх треба підв'язувати вертикально вгору.
 5. На початку серпня робимо карбування, тобто прищипуємо верхівки. Протягом всього сезону пасинкуємо. Буває, що на цих пагонах утворюються кисті, - їх потрібно обірвати.

У жовтні другого року потрібно буде провести обрізку лози винограду.
Прибираємо підв'язучи мотузки. Акуратно виймаємо дріт з землі: він вже не потрібен.

Лоза повинна бути визрілою, коричневою. Обрізаємо її так, щоб вона похило доходила до нижньої шпалери). Якщо листя ще не опало, його доведеться обірвати.

Через 10-12 днів після обрізки лозу треба пришпилити до землі і укрити плівкою, стеклотканиною, руберойдом або мішками з-під цукру, рису. Щоб вітром не здуло, краї потрібно придавити цеглою або дошками. Пісок і земля вже не потрібні, тому що всі комплексностійкі сорти добре зимують під легкими укриттями.

Обрізка винограду у третій рік вирощування

У середині березня відкриваємо кущ, знімаємо укриття і виймаємо шпильки, якими була притиснута лоза винограду. Далі робимо так звану "суху підв'язку". Для цього кінець верхньої частини рукава жорстко прив'язуємо до нижньої шпалері похило. Виходить чотири спрямованих на різні боки рукава. Тепер наша мета - сформувати на кожному з них плодову ланку, яка, як відомо, складається з сучка заміщення і сучка плодоношення.

Операції при формуванні плодової ланки:

 1. Після сухої підв'язки на початку травня починають рости молоді зелені пагони на кожному з чотирьох рукавів. Потрібно залишити на них 3-4 найкращих пагони, решту виламати.
 2. У цей рік кущ може викинути кисті. Треба буде уважно оглянути його. Якщо рукав має діаметр 8-10 мм і більше, це нормально. За умови, що зелені пагони потужні, можна залишити по одній кисті на рукав: чотири рукави - чотири кисті.
 3. Протягом всього сезону проводяться підв'язка зелених пагонів і пасинкування. Важливо правильно розподілити живлення від коренів до надземної частини куща винограду. Від того, наскільки своєчасно проводиться пасинкування, залежить, чи будуть потужними зелені пагони.
 4. До початку серпня вони можуть перерости вже шпалеру (2,5 м). Тому треба робити їх карбування. Для цього підходимо до куща винограду в однієї площині шпалери і на висоті піднятої руки обрізаємо верхівки пагонів. Потім те ж саме робимо у другій площині шпалери.
 5. Після карбування може початися бурхливе зростання пасинків. Їх доведеться постійно видаляти з тим, щоб харчування від кореня йшло тільки до пагонів і кистей винограду.

Після того як зрілі грона винограду будуть зрізані, кущ протягом місяця-двох ще залишиться з листям (в залежності від термінів дозрівання). За цей час пагони винограду визріють і перетворяться в лози. Якщо пагони визріють на всю висоту шпалери, значить, кущ з лозами набрав необхідну кількість поживних речовин і може сміливо вступати в зиму.

У середині жовтня третього року вирощування винограду зробимо його обрізку:

 1. На кожному рукаві по чотири доспілих лози. Тепер ми повинні сформувати плодову ланку.
 2. Спочатку залишаємо знизу 3-4 нирки, решту обрізаємо. Це буде сучок заміщення.
 3. Далі залишаємо 7-12 і більше нирок, залежно від особливості сорту. Це майбутній сучок плодоношення.
 4. Лишні лози вирізаємо повністю.Завдання сучка заміщення — дати наступного року два потужних зелених пагони, а сучка плодоношення — урожай.

обрізка винограду сучок заміщення і плодоношення

Через два тижні після обрізки проводимо укриття винограду на зиму, як робили в першому році вирощування винограду.

Обрізка винограду у четвертий рік вирощування

У середині квітня відкриваємо виноград і робимо суху підв'язку.
Кінець сучка плодоношення жорстко прив'язуємо мотузкою до першого дроту шпалери так, щоб він приблизно повторював напрямок рукава.

 • У другій половині травня, коли зелені пагони винограду досягнуть 10-15 см і вже буде видно суцвіття, проводимо уламку пагонів, тобто регулюємо навантаження на кущ. виноград навесні
 • На сучку заміщення з трьох зелених пагонів залишаємо два найкращих. І на них обриваємо кисті, якщо вони є. На сучку плодоношення з 7-12 і більше пагонів залишаємо 3-4 найкращих з китицями. На зеленому пагоні можуть бути 1-2-3 кисті. Ми повинні залишити одну. Як правило, нижня кисть винограду - найкраща. Взагалі, це закон для великоплідних сортів: один зелений пагін - і на ньому одна кисть.
 • Якщо сорт винограду має особливість давати кисті в 200-400 г, тоді можна залишати і по дві кисті на пагон. Розглянемо на прикладі сорту винограду Аркадія.Отже, сучки заміщення у нас без кистей. На чотирьох рукавах маємо чотири сучка плодоношення. На кожному з них — по чотири зелених пагони з одною кистю. Разом: 4x4 = 16 кистей. У Аркадії кисті бувають від кілограма до 2,5 кг і більше, тобто на кущ буде припадати приблизно 20 кг винограду. Для четвертого року, хоча кущ винограду з цього часу вже вважається дорослим, забагато. Тому потрібно з 16 кистей обірвати найгірші і залишити на кущі 9-10, причому розподілити їх рівномірно. Скажімо, на двох рукавах по дві кисті, а на інших двох рукавах - по три кисті.
 • На наступний рік вже можна буде залишити на 10-12 кистей на кущ винограду, але обов'язково дивитися, як він буде себе вести.Навантаження збільшувати до свавілля не можна. Для Аркадії вийти з роками на навантаження в 25-26 кг на кущ — це нормально. Зате стабільно буде щороку урожай.
 • У серпні, як і в третьому році вирощування винограду, проводимо постійне пасинкування і карбування. У жовтні робимо обрізку, як на третій рік. На сучку заміщення знову з двох пагонів залишаємо один сучок заміщення і один сучок плодоношення. Відродивший вже сучок плодоношення вирізаємо повністю.

Отже, в результаті ми маємо дорослий сформований кущ винограду з повторюваним з року в рік циклом одних і тих же операцій.
Маючи у себе комплексностійкі сорти винограду, треба щорічно проводити два профілактичних обприскування: перше — до цвітіння (в середині травня), друге — після цвітіння, коли ягода буде з горошину (друга половина червня).

Дотримуючись цих правил, ви завжди будете з виноградом.

Як робиться обрізка якщо виноградна лоза постраждала від морозів

Суворі морози здатні завдати винограднику істотної шкоди, як можна зменшити втрати і відновити кущі?
Ступінь пошкодження від низьких температур буває різна. Скажімо, можуть загинути центральні плодові бруньки, тобто навесні кущ прокинеться, підуть пагони, але без суцвіть. Вимерзнути можуть однорічних приріст і частина багаторічних рукавів. В цьому випадку можливе тільки зростання порослевих пагонів із сплячих бруньок на багаторічній деревині.

обрізка винограду постраждалого від морозу

У разі загибелі всієї надземної частини куща може не бути навіть порослевих пагонів, але корінь залишається життєздатним.
Найгірший варіант: може вимерзнути (загинути) весь кущ разом з кореневою системою.

З настанням весни потрібно оцінити ступінь збитку від морозу і провести наступні заходи з весняної реанімації:

 1. Вологозарядковий полив. Сильні і тривалі морози висушують землю, навесні це утруднить життєдіяльність коренів. А тала вода, як правило, швидко випаровується і не проникає в глибокі грунти. Одночасно з влагозарядковим поливом, можна зробити кореневу підгодівлю карбамідом (50г на 10л води).
 2. Весняна обрізка в більш пізні терміни (на 10-14 днів пізніше, ніж у звичайні роки). Цей прийом дозволяє вибрати найбільш сильні і плодоносні пагони.
  При відсутності суцвіть на плодових лозах залишають на кожній по 2-3 найпотужніших пагониі, а інші видаляють. Якщо пішли тільки порослеві пагони або пагони на багаторічній деревині, то видаляють загиблі рукава, а з пагонів залишають 6-7 в найбільш зручних місцях. З них і буде надалі формуватися новий кущ.
  У міру відростання безплідних або порослевих пагонів їх підв'язують до дроту горизонтально або похило, пасинки не видаляють — вони дають суцвіття, на яких можна отримати урожай вже цього року. За своїми розмірами і смаковими якостями грона на пасинках часто не поступаються гронам з основних нирок, а їх розвиток йде навіть швидше.
  Якщо на надземній частини куща так і не з'явилися пагони, її повністю видаляють і чекають порослевих пагонів. З ними поводяться так само, як описано вище.
 3. Щеплення. Відсутність порослевих пагонів ще не говорить про повну загибель куща. Не виключено, що живий корінь. У цьому випадку краще зробити щеплення в підземний корінь штамб. Вже на наступний рік з таких кущів можна буде отримати непоганий урожай. При потужній кореневій системі куща з щеплення розвиток йде набагато швидше.

От ви і дізналися, як робити обрізку винограду на протязі всього року, формувати кущ для найкращого його розвитку з метою підвищення урожайності та збільшення самих грон.

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Обрізка винограду: формування куща восени, весною, влітку: Один коментар

 1. Богдан on коментує:

  Дякую за докладну та своєчасну статтю про обрізку винограду, особливо важливо — все зрозуміло пояснюється.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *