Садівник-городник > Дерева і чагарники > Обрізка дерев весною та осінню: особливості та типи зрізки

Обрізка дерев весною та осінню: особливості та типи зрізки

обрізка дерев методи

Одним з найбільш ефективних прийомів впливу на зростання, плодоносність, тривалість життя дерев і якість їх плодів вважається обрізка восени або навесні.

Бо без зрізання листя посилено загущаються, в результаті чого плоди піддаються подрібненню. І, навпаки, надмірно сильна зрізка відстрочує час, коли дерево починає плодоносити, надто сильне видалення гілок негативно впливає на дозрівання деревця.


Така процедура, що виконується правильно, дозволяє підвищити врожайність і грамотно сформувати крону, щоб кожна гілка отримувала потрібну їй кількість повітря і світла. Завдяки зрізанню здійснюється санація деревця, яка захищає його від поширення багатьох хвороб. Крім того, не допускається, щоб дерево переростало в вишину і ширину.

Підбір зручних і безпечних інструментів для обрізки дерев

У набір для обрізки потрібно включити необхідні для цього інструменти. Буде потрібен секатор, простий і зручний для роботи. Не потрібно підбирати секатор з храповим пристроєм, з яким доведеться здійснювати натискання кілька разів, щоб зрізати гілку.

обрізка дерев інструменти

Також необхідна спеціальна ножівка для обрізки — це шаблеподібна конструкція, яка звужується до закінчення полотнища. У ножівкових зубьях повинні бути присутніми особливі прогалини, що не дозволяють накопичуватися тирсі. Краще не вдаватися до застосування ножівки для будівельних робіт. Для зрізання потрібна тільки спеціальна ножівка з особливим профілем, а також куточком полотна для зручного здійснення робіт.

Потрібен і повітряний секатор. Це інструмент на подовженій штанзі, мождиво телескопічній, де поміщається секатор, який приводиться в рух завдяки важелям і мотузці. Застосовуючи повітряний секатор, можна без зусиль видаляти ті гілки, до яких важко дістати.

Необхідні інструменти для роботи:

 • звичайний секатор
 • спеціальна ножівка
 • повітряний секатор

Важливо, щоб леза відрізнялися своєю чистотою і гострою наточеністю. Лише застосовуючи такі інструменти можна запобігти появі рваних поранених покриттів, куди будуть потрапляти шкідливі мікроорганізми. Після закінчення робіт інструмент необхідно ретельно очистити і протерти промасленою тканиною.

Крім зазначених інструментів потрібно мати також спеціальний вар. Це унікальна мазь, яка приготована на основі нафтових продуктів та має пластичну консистенцією при плюсових температурах. Таким продуктом потрібно замазувати ранки з діаметром в один-два сантиметри. Але не за всіх умов погоди такий вар відмінно укладається на поверхню стовбура та гілок. Тоді замість нього можна використовувати масляну фарбу на основі оліфи.

Різні техніки обрізки дерев

У ході обрізки використовуються різні техніки зрізання. Підбір певної техніки визначається метою здійснення робіт.

обрізка дерев на нирку

Метод №1 — це зрізка на бруньку. Завдяки такому типу зрізання можна, зокрема, поміняти спрямованість росту гілочки, задаючи напрямок так, як це необхідно. Для цього потрібно взяти однорічний ростовий пагон. На ньому підібрати нирку, яка росте в необхідному напрямку. Точний зріз на нирку повинен бути приблизно під 45-градусним кутом до гілочки. Помилки — це значний пеньок, або нирка, що називається, «зарізана», або неправильний кут зрізання.

Секатор потрібно утримувати так, щоб ріжуча пластина була звернена не до тієї частини, яка зрізається, а до тієї, що залишається. Обрізку необхідно робити під малим куточком так, щоб брунька не опинилася зіпсованою, але й пенька над нею щоб не з'явилося. Перпендикуляр, який проведено уявним чином від основи нирки, не повинен опинятися на зрізі.
Якщо зріз буде надто гострим, то брунька недоотримає необхідного їй харчування і засохне, а потрібно, щоб вона була жива і давала пагон. Крупний залишений пеньок також піддасться засиханню, при цьому нирка може і не прокинутися.

Метод №2 — це зрізка на кільце. У місцях суміщення гілочок є незвичайні напливи кори. Вони називаються кільцями. Зрізання необхідно здійснювати по зовнішньому закінченню кільця.

При цьому типі зрізання обрізається вся гілка, яка невірно виростає, зокрема, всередину крони. Вона забирає в нього харчування, і з точки зору плодоносності дерева абсолютно марна. Якщо дозволяє товщина гілочки, то обрізати її можна за допомогою секатора.

обрізка дерев

Метод №3 — це зрізка на відгалуження збоку. Цей тип зрізки використовується, якщо необхідно зробити перенесення напрямку росту з однієї гілочки на іншу. Та, яка не потрібна, видаляється. По відношенню до гілочки, яка залишається, зріз буде свого роду її продовженням. В результаті бічна гілочка робиться основною.

Різні типи обрізки дерев

весняна обрізка дерев

Проводячи зрізання, можна добиватися різних цілей. Відповідним чином розрізняють і різні типи обрізки дерев:

 • Формуюча обрізка сприяє створенню крони потрібної щільності, а також форми деревця. Завдяки їй грамотно утворена скелетна частина стає досить стійкою до всіляких навантажень. Така зрізка в лютому робить зростання більш інтенсивним, а в березні — квітні сприяє загальмуванню всього ходу відростання.
 • Регулююча обрізка потрібна, щоб зберегти утворені крони, і сприяє підтримці підходящої освітленості гілок. Вона не дозволяє перевантажувати гілки новоутвореними пагонами. Подібна зрізка здійснюється в лютому — квітні, а також в серпні — вересні.
 • Омолоджуюча обрізка дозволяє застарілому дереву омолодитися, оскільки сприяє стимулюванню зростання нових гілок. Якщо щорічно приріст пагонів становить десять-п'ятнадцять сантиметрів, то необхідно вкорочувати гілки для пробудження сплячих і придаткових бруньок. Робиться це на початку осінньої пори, а також по завершенні весни та зими.
 • Відновлювальна обрізка дозволяє деревам, які постраждали з різних причин, повернути можливість розвитку і плодоносності.
 • Санітарна обрізка необхідна, коли на дереві помічені сухуваті, хворі, зламані або уражені гілки. Таку обрізку можна проводити круглий рік, але тільки не в ті дні, коли на вулиці мороз. Після зрізання хворобливих пагонів потрібно зробити дезінфекцію інструменту за допомогою спирту. Здійснюючи санітарну обрізку, потрібно враховувати величину і вік деревця. Досить інтенсивні роботи можуть вести до надмірного загущенняя крони.

санітарна обрізка дерев

Специфічні риси весняної обрізки дерев

Навесні рясна зрізка, як вважають багато хто, може здійснюватися виключно в ту пору, коли ще не почався рух соків. Насправді для зрізання навесні потрібно підібрати такий момент, коли руху соків немає, але він ось-ось може початися.

Для чого це необхідно? Щоб ранки швидше заростали, потрібна наявність стану готовності деревної тканини. Періоди зрізання різних гілок у весняну пору відрізняються. Завдяки такій межі, можна заздалегідь спланувати роботи, щоб встигнути до руху соків.

Якщо після зрізки зробити замазування ранки жовтуватою глиною, маслянистої фарбою, спеціальним варом, яка змішана з коров'ячим гноєм, то через дванадцять - п'ятнадцять днів після початку руху соків відбудеться наростання Калюс. Роботи зі зрізання потрібно здійснювати, коли тепло і на вулиці спостерігається температура від мінус п'яти градусів.

Специфічні риси осінньої обрізки дерев

Обрізку восени досить погано переносять багато плодових. Вишні, груші або сливи, що обрізалися восени, можуть просто пропасти. Якщо немає великої потреби, таку роботу краще робити у весняний час.

осіння обрізка дерев

Згубною зрізка восени може виявитися і для тих дерев, які були посаджені недавно. Якщо вкорочувати однорічний приріст, то може статися підмерзання не тільки місця обрізки, але й істотної площі навколо нього. В результаті говорити про вдале загоєння рани не доводиться.

Восени необхідно здійснювати переважним чином санітарну обрізку, бо попереду тривалий зимовий сезон, який деревам найкраще зустрічати без зайвих пошкоджень.

Дерево, яке покрите ранами, навряд чи зможе як потрібно перезимувати. Бруньки, які залишилися на укорочених гілочках тільки що посадженого деревця, можуть у весняну пору невдало розкритися. Зрізання восени можна робити тільки при температурі від мінус п'яти градусів.

Втім, це не відноситься до санітарної обрізки. Якщо деревце має гілки, які уражені хворобою, обрізати їх необхідно негайно. Не можна чекати, поки хвороба охопить все деревце. Видалені при подібній обрізці гілочки обов'язково необхідно спалити.

Пізнавальне відео про обрізку плодових дерев:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Обрізка дерев весною та осінню: особливості та типи зрізки: Один коментар

 1. Микола on коментує:

  Обрізка дерев — найнеобхідніший захід по догляду за садом. Без обрізки не отримати якісного щедрого врожаю.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *