Садівник-городник > Дерева і чагарники > Катальпа: види, посадка та догляд, використання у ландшафтному дизайні

Катальпа: види, посадка та догляд, використання у ландшафтному дизайні

катальпа дерево

Представники роду Катальпа ростуть у природних лісах Північної та Південної Америки, Азії.

Завдяки великому листю, оригінальним квіткам, катальпа (дерево або чагарник), користується попитом і у садівників.

У індіанців майя дерево було овіяне легендами і казками, вважалося деревом щастя.

Насправді його велике серцеподібне листя нагадує різні казки та оповідання, і ти вже починаєш мріяти, серце сповнюється радістю та любов'ю. Вигляд дійсно надзвичайний, фантастично-казковий.


Яке воно — катальпа дерево?

Рід Катальпа представлений 13 різними видами. Одні з них потрапили на території Європи, України та Росії з Америки, інші з азіатських країн, Японії та Китаю.

Типові представники роду — то дерева або чагарники з дуже великими листками. Форма листя — овал. Зустрічаються представники з листям у формі серця. Саме такі листя уособлювали в індіанських казках серця воїнів. Квітки у дерева дуже ароматні. Це великі дзвіночки, частіше білі, з цятками і смужками. Цвітіння досить тривале, припадає на червень - липень.

катальпа посадка та догляд

Після відцвітання на їх місці з'являються плоди — стручки. Довжина плодів у деяких видів сягає півметру, ширина до 1,5 см. Здалеку вузькі і довгі стручки нагадують спагетті або макарони, що звисають з гілок. В ареалах природнього проживання катальпа може досягати висоти 40 метрів.

Деякі дикорослі види є джерелом цінної деревини, схожої за характеристиками з деревиною дуба. Але у садівників України катальпа отримала визнання саме завдяки привабливій зовнішності, прекрасним квітам і листю, химерним плодам.

Катальпа: види для українських садів

катальпа види

Дерева з роду Катальпа стали з'являтися спочатку в Росії в середині 19 — початку 20 століття. Вирощувалися в ботанічних садах, але поступово були адаптовані до клімату різних регіонів Росії. В даний час багато видів прекрасно зимують при негативних значеннях температури до - 25 градусів. Підмерзання схильні частіше молоді рослини або однорічні прирости.

В умовах українських садів  це сильнорослий чагарник або дерева не вище 7-12 метрів. Представлені в основному трьома видами:

 • катальпа бігнонієвидна
 • катальпа чудова
 • катальпа яйцевидна

Катальпа чудова

катальпа чудова

Рослина прекрасно витримує кліматичні умови України. У висоту досягає 10 метрів. Має прямий стрункий стовбур, пишну шатрову крону і дуже великі, до 25 см, овальні листя. На середину червня рослина покривається волотями суцвіть зі світло-кремових або білих квіток в коричневу цяточку і жовту смужку. В залежності від регіону, цвітіння триває від двох тижнів до місяця.

Відразу після того, як дерево відцвіте, на місці суцвіть з'являються довгі, до 40 см, вузькі стручки. Вони визрівають повністю лише до жовтня, але не опадають, а залишаються на дереві практично до весни. Надаючи засніженому саду екзотичний вид.

Катальпа чудова має декоративний різновид — пульверулента, який відрізняється оригінальною "припудреною" поверхнею листя.

Катальпа бігнонієвидна

катальпа бігнонієвидна

Ця представниця роду досягає висоти 10-12 метрів. Високі прямі стовбури вінчає куляста крона. Листя до 20 см в довжину. Цвітіння досить тривале, до 40 днів. Термін цвітіння: липень - серпень. Має кілька декоративних форм:

Ауреа, листя на початку вегетації золотисті
Нана, має крону у вигляді компактного кулі, діаметр якого сягає від 2 до 4 метрів
Кене, листя жовті із зеленою серединкою
Пурпуреа, листя червоно-коричневі при розпусканні

Всі форми досить повільно зростають. Кращу зимостійкість проявляє Нана, хоча і вона може піддаватися підмерзанню і зимовому підсиханню. Максимальна висота — 4,5 метра, листя овальні, квітки з пурпуровими цяточками і жовтими смужками. Плоди дозрівати не встигають.

Катальпа яйцеподібна

Найбільш морозостійка і на відміну від чудової і бігноніевідной, має короткий період вегетації. Всі молоді пагони встигають одревеснеть до настання холодів, тому практично не підмерзає. Витримує морози до - 29 градусів. Може бути і в чагарникових багатостовбурних формах.

Всі види можна використовувати в дизайні садів і парків.

Посадка і догляд

Кращий час для посадки екзотичного дерева — це весна. Купити саджанці можна в спеціалізованих розплідниках і садових центрах.

катальпа догляд та посадка

Місце краще вибрати максимально захищене від вітру. Так як велике листя може ламатися на сильному вітрі, а в зимовий час рослина так само боїться холодних вітрів. Грунти бажані бідні, так як на жирних грунтах, рослина буде давати великий вегетативний приріст за літній сезон, який не встигне одревесныти і вимерзне за зиму.

Потрібно уникати місць з близьким розташуванням грунтових вод. Кислотність ґрунту — нейтральна. Відстань між посадочними ямами може бути від 3 до 6 метрів, в залежності від обраних форм. На дно ями додати золу, листову землю, пісок і торф. Після посадки саджанці пролити водою і замульчувати пристовбурні кола торф'яної землею.
У перші два роки, по можливості, посадки вкривати на зимовий період.

У більш південних регіонах, з м'якими зимами дерево два - три рази за сезон потрібно підгодувати органічними добривами на основі компосту або перепрілого гною. Вся інша агротехніка, в тому числі і боротьба з хворобами та шкідниками, не має принципових відмінностей від інших садових дерев, тому освоїти її може будь-який садівник.

Катальпа в ландшафтних та пейзажних композиціях

катальпа в ландшафтному дизайні

Завдяки екзотичній зовнішності, катальпу можна використовувати в одиночних посадках, як рослину-солітер. Невисокі Нана підійдуть для невеликих садків та прибудинкових територій.

Чудово виглядають і паркові доріжки, оформлені катальпою. Для широких алей підійдуть розлогі катальпи чудові, для вузьких доріжок краще посадити катальпу бігнонієвидну Нана.

Якщо в саду є водоймище, то ця рослина просто створена для оформлення його берегів. Можна поєднувати види з пурпуровим і золотим листям.

В даний час катальпа — дерево, яке широко використовується в озелененні міст, воно приходить на зміну традиційним тополям і липам. Так як представники роду відмінно витримують загазованість великих міст, дуже посухостійкі, а багато видів зацвітають в ранньому віці і цвітуть щорічно. Всі види катальпи — прекрасні медоноси.

Огляд рослини катальпа від експерта на відео:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Катальпа: види, посадка та догляд, використання у ландшафтному дизайні: 4 коментарі

 1. Тамара on коментує:

  Дуже гарно виглядає катальпа в ландшафтних композиціях, просто дивовижно. Дякую за своєчасну інформацію, навесні плануємо оздобити ділянку навколо будинку.

 2. Роман on коментує:

  Цікаві дерева ці катальпи. Алея гарна з них виходить.

 3. Юлия on коментує:

  Хочу посадити на своїй ділянці катальпу. Обираю тут http://greensad.com.ua/category/krupnomery/, чи не підкажете, в якому місці її краще розмістити? Поруч з плодовими деревами, або ж на сонячному відкритому місці?

 4. Вітаю! Якщо виникло таке запитання, поміркуйте: для чого ви хочете придбати катальпу? Якщо є бажання створити щось незвичне, краще посадити її окремо, в якості солітера, а навколо розташувати квіти та чагарники з барвистим листям.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *