Садівник-городник > Дерева і чагарники > Чорна смородина Титанія: високоврожайний, стійкий до захворювань сорт

Чорна смородина Титанія: високоврожайний, стійкий до захворювань сорт

чорна смородина Титанія

В Україні напевно немає жодного садка, жодної присадибної ділянки, де б не росла смородина чорна. З давніх часів її культивували в монастирських садах, як універсальний лікувальний засіб, що рятує від багатьох хвороб.


Завдяки селекції, у світі налічується понад 200 зареєстрованих сортів цієї ягідної культури. Заслуженою славою і любов'ю садівників всього світу протягом більше 40 років користується смородина титанія.

Походження та адаптаційні можливості

Країна походження чорноплідної смородини Титанія — Швеція. Виведена при запиленні сорту "Алтайська десертна" шведським сортом "Kajaanin Musta-Тамас". Зареєстровано сорт в 1970 році. У Російських садівничих господарствах з'явився приблизно в 1990-1995 роках. У 1997 - 1999 роках, Науково-Дослідницьким інститутом в Брянську були проведені випробування адаптивного потенціалу 180 сортозразків чорної смородини російської та зарубіжної селекції.

При випробуваннях Титанія дала врожайність в 80 ц з гектара, обійшовши багато сортів Алтайської, Білоруської селекції. За вмістом вітаміну С (202мг), поступилася сорту Мінай Шмирьов (212 мг).

Під час зимових відлиг багато сортів чорної смородини виходять зі стану спокою, що веде до загибелі квіткових бруньок. Так само несприятливо впливають і на цей сорт пізні весняні заморозки. Однак, коли більшість досліджуваних сортів в несприятливих погодних умовах 1999 втратило від 62 до 70% квіткових бруньок, сорт Титанія втратив не більше 25% і дав урожай 50 центнерів з одного гектара, сорт Міхай Шмирьов - 81 центнер з гектара.

Крім того, несподівано для випробувачів, Титанія виявилася однією з найбільш стійких до більшості захворювань:

 • антракозу
 • борошнистої роси
 • білої та бурої плямистості

В даний час Титанія використовується селекціонерами для одержання нових сортів. Наприклад, для перспективного сорту польської селекції Тісель базовою з'явилася саме Титанія.

Характеристика рослини і смакових якостей ягід

Кущ Титанії утворений прямими пагонами до півтора метрів заввишки. Крона куполоподібна, її діаметр — 1,5 м. За літній сезон молоді пагони дають хороший вегетативний приріст, що дає можливість сформувати непоганий кущ вже на другий рік у саджанця, посадженого черенком.

Титанія чорна смородина

Перші ягоди, що застигли, можна прибирати вже в перших числах липня. Розтягнуте дозрівання дає можливість поетапного збору врожаю в три прийоми, що забезпечує свіжою ягодою протягом 20-25 днів і цілком може позбавити від необхідності садити пізню смородину, що актуально для невеликих садів.

Довгі кисті можуть складатися з 20-23 компактно розташованих ягід. Колір при повному дозріванні чорний, з невеликим глянцевим блиском. Середня вага ягід від 1,3 г й сягає іноді 4 г, м'якоть у них зелена, з десертним, злегка винним смаком. Вміст цукру досить високий: 6,6%, кислоти — 3,2%.

Відмінно переносить машинну збірку і перевезення на великі відстані в свіжому вигляді, що дозволяє вирощувати Титанію в промислових масштабах.

Ягоди використовують в:

 • свіжому
 • замороженому
 • переробленому вигляді

Посадити і виростити чорну смородину Титанія може кожен садівник.

Посадка і вирощування

Титанія сорт чорної смородини

Місце для чорної смородини краще вибрати по периметру ділянки. Площу, призначену для цієї культури, заздалегідь очистити від бур'яну і його коренів. Ретельно перекопати і внести органічні та мінеральні добрива.

З урахуванням розростання крони кущів Титанії понад 1,5 м, то посадочні ями викопати на відстані 1,8-2 метри, така ж відстань повинна бути і між рядами. Якщо посадити кущі в шаховому порядку, це полегшить збір врожаю і пересування між рослинами. Розмір ями не може бути менше 40 на 40 сантиметрів. На дно насипаємо золу, лісове листя.

Встановлюємо саджанець в яму під кутом до землі. Таке положення дозволить швидше утворити додаткові корені і забезпечити хороше зростання рослині. Верхівку бажано направити на південь або південно-схід. Кореневу шийку заглиблюють в грунт не менш ніж на 5 см. Незалежно від стану ґрунту, саджанець поливаємо.

Для посадки бажано вибирати саджанці хоча б з одним довгим, добре розвиненим пагоном. Після посадки виробляємо його обрізку наполовину, залишивши не менше 3-5 нирок. Така обрізка викликає посилений ріст бічних пагонів. Садити смородину можна як під осінь, так і навесні.

Враховуючи, що Титанія досить рано рушає в зростання навесні, осіння посадка переважна. Експериментальним шляхом доведено, що цей сорт здатний витримати мороз до -34 градусів, тому додаткового укриття рослина не потребує.

Навесні необхідно зрізати верхівки пагонів, що вплине на появу гілок і збільшить врожайність. Обробити фунгіцидами та підгодувати мінеральними та органічними добривами. Титанія легко переносить жарку суху погоду, але при тривалій посусі треба забезпечити полив рослини. У сире, дощове літо її ягоди можуть бути кисліше звичайного.

Без пересадки і зниження врожайності, Титанія росте на одному місці до 15 років, але важливо періодично видаляти старі пагони. Для відновлення куща молодою порослю щорічно навесні треба прикопувати один бічний пагін, який і дасть нові стебла.

Купувати сортову смородину краще у перевірених виробників, в спеціалізованих плодових розсадниках, тоді Титания не підведе і дасть гарний урожай.

Збір урожаю Титанії на відео:

Цікаві матеріали по темі:

Загрузка...

Чорна смородина Титанія: високоврожайний, стійкий до захворювань сорт: 3 коментарі

 1. У мене якийсь старий сорт ще з дідівських часів). Ось думаємо оновити, такий сорт цікавий.

 2. Садівник on коментує:

  Я тогорік хотіла придбати сорт "Софія Київська". Мій заказ чомусь не обробили, на жаль. Нові сорти дуже цікаві. Є сенс придбати пару кущиків.

 3. Аліна on коментує:

  Чорна смородина Титанія мене дуже вразила: гарні ягоди, висока врожайність, неперевершений смак. До речі, дуже смачне варення виходить!

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *